Sistem Ürünleri

Evinizdeki ışıkların, ısıtma/soğutma sistemlerinin, perde/panjurların, garaj ve giriş kapınızın belirli koşullara göre otomatik olarak çalışmasıdır. Örneğin eve geldiğinizde kapınıza takılı olan kapı/pencere sensörü kapınızın açıldığını algılayıp koridor ışıklarının otomatik açılmasını ve akıllı prizinize bağlı kahve makinanızın otomatik olarak çalışmasını sağlayabilir. Bir başka senaryo ile yatmadan önce tek dokunuşla ışıklarınızı otomatik olarak kapatabilir, hareket sensörü, kapı/pencere sensörü ve kamera gibi güvenlik cihazlarınızı aktif duruma geçirebilir ve akıllı kilit takılı kapılarınızı kilitleyebilirsiniz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde değineceğimiz senaryolar ile akıllı evinizde bir dizi işlemleri arka arkaya çalıştırabilirsiniz. Yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı.

Akıllı ev içerisinde birçok sensör, tetikleyici mekanizmalar, sensörlerin ana sistem ve de birbirleriyle haberleşmesi için haberleşme modülleri ve de yönetim birimleri bulunmaktadır. Akıllı evler, rahatlık ve konfor anlamında insan hayatına pek çok şey katmasının yanı sıra güvenlik anlamında da pek çok getirisi olan yapılardır.

Akıllı ev otomasyonlarında bağlantı olarak üç farklı yöntem mevcuttur. KNX protokolünde bir veri yolu hattı ve bu veri yolu hattına bağlı sensörler ve sistem tetikleme sürücü donanımlarından oluşurlar. Sistemde kullanılan her bir eleman, hizmet amacına göre programlanır ve gerekli parametreler ışığında verilen görevi yerine getirirler. Bu sayede merkezi bir işlem birimine ihtiyaç duymadan KNX veri yolu üzerinden sistem elemanları iletişim kurarak kullanıcının isteği doğrultusunda çalışırlar. Otomasyonda görevli olan algılayıcı sensörler ölçümlerini yaparken, tetikleyici sistemler gelen komutları yerine getirir. Zigbee Teknolojisi Kablosuz haberleşme protokolüdür. Temelinde RF teknolojisini kullanır. Sistem içerisinde kullanılan ekipmanların tetiklenme işlemleri, radyo frekansları ile sağlanmaktadır. Aynı zamanda sensör verilerinin iletimini de sağlamaktadır. RS485 Protokolü Kablolu haberleşme protokolüdür. Akıllı ev otomasyon sistemlerinde sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir. Ev içerisinde bulunan donanımlar, veri yolu kablosu ile gerekli haberleşmeyi sağlar ve istenen görevi gerçekleştirir. Akıllı ev sistemlerinde her bir iletişim protokolü, bir ve ya daha çok haberleşme protokolü ile kombinasyon yapılarak kullanılır. Aynı zamanda sistemin uzaktan incelenmesi ve gerekli talimatların verilmesi için “IoT(internet of things)” olarak geçen nesnelerin interneti isimli iletişim ağı kullanılır.